Kitapları kapaklarına yada isimlerine göre değerlendirme gafleti ile kitap satın alanların iyi bir temsilcisi olduğumdan alıp okuduğum bir kitap, evvela onu belirtmeliyim. Kitabı okumayı bitirip, kitaptan kurtulsam dediğim bir kitaptı. Nedeni Dan Brown romanlarının çok benzeri bir yapıda hazırlanmış olması, bu bir problem değil normalde, sanırım o aralar Dan Brown kitaplarını tekrar okumaya başlamamdan kaynaklı bir durumdu. Buna ek olarak şifrelerin çözülmesi, şifre metinlerinin bulunduğu yerlerin kimi sembollerle ilişkilendirilmesi, Björn ve Langdon’ın kimi yetenekleri gibi benzerliklerden de kaynaklandığını sanıyorum.  Freud tarafından Hz. Musa ve Tek Tanrıcılık kitabında değinilen Hz. Musa’ nın  Mısır hükümdarlarından Akhenaton olabileceği iddiası çevresinde kurgulanmış bir roman. Konunun detaylarını, kitabı okumayanları düşünerek söylemek istemem. İncil, Tevrat ve Antik Mısır medeniyetinde kutsal sayılan Osiris Rahipleri tarafından yazılmış papirüslerden alıntılar yapılmış.

Kitabın girişinde Luka İncilinden alıntı yapılan Luka 11:49 “İşte bunun için Tanrı’nın Bilgeliği şöyle demiştir: `Ben onlara peygamberler ve elçiler göndereceğim, bunlardan kimini öldürecek, kimine zulmedecekler.” ilgimi çekmişti, nedeni de Kuran-ı Kerim’de Peygamberlerin bir kısmının öldürüldüğü, yalanlandığı, ve kendilerine zulüm edildiği ile ilgili ayetlerin birebir örtüşmesiydi. Bunun neresi ilginç diyebilirsiniz, İncil’in Allah-u Teala tarafından indirilen hak bir kitap olduğuna inanıyoruz, sonradan insanlar tarafından tahrif edildiğini de biliyoruz. Benim de aklıma hep şu soru gelirdi, acaba İncil yada Tevrat’ın bugün elimizde bulunan tahrif edilmiş versiyonlarında Allah’-u Teala’nın hak sözlerinden bozulmamış olanlar var mıdır? Bu sorunun yanıtına beni yaklaştırdığını düşündüğüm için ilginç geldiğini düşünüyorum. Daha evvelden bunu görmek için İncil yada Tevrat okumadın mı diyebilirsiniz, ben de notlar alarak okumadığımı söyleyebilirim.

Tarihçi Snorri ve onun yazdıklarını da ve hikayelerini de bol bol okuyacaksınız. Odin ve Vikingleri de arada bir okuyacaksınız, Kral Olaf, Bard gibi karakterler ile, Mısırlı Asım ile, runik yazılarla da epey bir vakit geçireceksiniz. Vikinglerin Mısır’a, Asım’ın Kuzey Avrupa’ya gitmesi gibi hilayeler kitapta en çok hoşuma giden sayfalardı.

Rahip Sira Magnus’un bir parşömen bulup, kitabın zeki kahramanı Björn’ü araması ve bundan sonra gelişen, İzlanda, Mısır, Norveç gibi farklı yerlerde geçen bir olay örgüsüne sahip roman.  Runik taşlardan, papirüslerden şifreleri buluyor ve çözüyorlar. Çözülen şifreli metinler farklı ülkelere, farklı yerlere gitmelerini söylüyor. Bir yerlerden tanıdık gelmiş olabilir bu şifreleme oyunu. Björn harris tüvit ceket giymiyor bu arada, onu da ekleyeyim. Şifrelerin çözülme yöntemleri Dan Brown romanlarındaki kadar ilginizi çekmeyebilir, kimi şifre çözümlemelerinde bu nasıl şifreleme bu nasıl çözümleme diyebilirsiniz. Kitapta beni en çok sıkan sayfalar, şifrelerin çözüldüğü sayfalardı bunu da söylemeliyim.

Vikingler, Antik Mısır, kadim kitaplar gibi konuları seviyorsanız ve bu konulara ilginiz varsa okuyabileceğiniz çerezlik bir kitap. Konunun işlenmesi, maceranın dozu, olay örgüsü ortalama bir romanda bulabileceğiniz cinsten. Yasak Tevrat romanı için muhteşem, kesinlikle okumalısınız gibi övgüler düzmek pek samimi olmaz. Tekrar okur muyum bilemiyorum, okursam da Antik Mısır, Vikingler, eski medeniyetler ve eski kitaplar gibi konulara olan merakımdan okuyacağımı düşünüyorum.