Dosya yöneticisi olarak vim

Vim editörümüzü bir dosya yöneticisi olarak kullanabiliyoruz dersem sanırım şaşırmassınız.Yapmanız gereken sadece editöre gitmek istediğiniz dizini bildirmeniz.

vim /home/ttt/Development

Bu dizinlerden herhangi birine girip aradığınız dosyayı vim ile açabilirsiniz yada çok fazla dosya içeren bir dizinde aradığınız dosyayı bulmak için komut satırında(/ komutu ile)

/aradiginiz_dosya_adi yada /dosya_adi_içinde_geçen_kelime

yazarak istediğinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Internet tarayıcısı vim

Vim ile herhangi bir siteye bağlanmak istiyorsanız bunu da yapabileceğinizi unutmayın isterseniz vi ile , isterseniz vim ile görüntülemek istediğiniz sayfalara ulaşabilirsiniz.

vi http://www.linuxnet.com.tr

Uygulama ve komutların vim ile çalıştırılması

 Bu çok faydalı uygulama vim ile bir çok farklı işlemi yapmanızı sağlar.Örneğin vim editöründe komut modunda iken;

:%!xmms

yazarsanız xmms başlatılacaktır.Herhangi bir uygulamanın hata verdiği , çalışmadığı hallerde hatayı saptamak için faydalı olabilmektedir.

:%!dmesg

ile sistemde olan bitene vim aracılığıyla göz atabilirsiniz.

 Dosyaların onaltılık(hex) yada ikili(bin) olarak gösterilmesi ve düzenlenmesi

Aslında bu işlemi yapan uygulama vim değildir ancak dosyalarınızı onaltılık yada ikilik düzende işlemek isterseniz vim editörü bu konuda sizin için çok yardımcı bir uygulama olacaktır.Vim editörünün komut satırında;onaltılık görüntüleme için

:%!xxd

ikili görüntüleme için

:%!xxd -b

normal görüntüleme için

:%!xxd -r

yazmanız yeterli olacaktır.

Vim editörünüz için hazırladığımız ve konfigürasyon dosyanıza eklediğimiz menü sayesinde çoğu komut ve kullanımı hakkında pratikler yapabilirsiniz.