Vim’i kurduğunuzda program /usr/share/vim/vim73 altına bir takım dosyalar kopyalar.Burada vim73 yazmamızın nedeni daha önceden belirttiğim gibi uygulamanın 7.3 versiyonunu kullanıyor olmamız. Eğer siz farklı bir sürümü kullanıyorsanız , 3.3.x gibi belrttiğim dizin sizde /usr/share/vim/vim33 olacaktır.Daha önceden vim editörünüzü yapılandırmadığınızı varsayarak, bu dosyalardan vimrc_example.vim’i alıp geçerli kullanıcının ev dizinine kopyalaycağız.Bunun için komut satırında

cp /usr/share/vim/vim63 $HOME/.vimrc

yazalım , şimdi de maharetli editörümüzü ile geçerli kullanıcının vim konfigürasyon dosyası olan bu dosyayı açalım.İsterseniz boş bir .vimrc dosyasını ev dizininizin altına oluşturabilir ve daha sonra yapılandırmayı kendiniz de yapabilirsiniz.

Editörümüzle vim $HOME/.vimrc dosyamızı açalım.Bir takım özellikleri kazandırmak için (menuler , betikler , eklentiler gibi)

:let $VIMRUNTIME = “/usr/share/vim/vim73”

yazalım. Editörümüzü kullanırken renklendirme işlemi için hangi renk temasını kullanmak istediğimizi yazalım.Bu temaları görmek için editörün komut modunda :colorscheme <TAB> yazın.Benim seçimim evening bu yüzden .vimrc dosyama :colorscheme evening yazıyorum.

Vim e menüler ekleyebiliriz bunun için,konfigürasyon dosyamıza ilk olarak aşağıdaki satrları ekleyelim ;

“Menu tanimlamalari”

:source $VIMRUNTIME/menu.vim

:set wildmenu

:set cpo-=<

:set wcm=<C-Z>

:map <F5> :emenu <C-Z>

“Menu tanimlamalari burada biter”

Ogmedia_vim2

Resim:Menünün görünümü

Bu menuye <F5> ile ulaşabileceksiniz yada “:menu ve <TAB>” tuşları ile istediğiniz seçimim yapabileceksiniz.Menuleri daha iyi anlamak ve daha faydalı kullanabilmek için yoğun çalışmalarımız esnasında bizleri neşelendirecek bir kaç çokluortam uygulamasını çalıştıran bir menu hazırlayalım.

“Çokluortam menüsü”

:menu Ogmedia.Xmms :%!xmms

:menu Ogmedia.GMplayer :%!gmplayer

:menu Ogmedia.Amarok :%!amarok

:menu Ogmedia.Xv :%!xv

:map<F6> :emenu Ogmedia<C-Z>

“Çoklu ortam menüsü burada biter”

Tabii siz menulerinizi daha faydalı işler için oluşturacaksınızdır.Burada vim ile yapabildiklerimize örnek olması açısından böyle bir menü hazırladık.Bu menüye de <F6> ile ulaşabilir ve çokluortam araçlarınıza ulaşabilirsiniz.Ayrıca Gvim uygulamasını çalıştırırsanız oluşturduğumuz bu menüyü grafik ortamda da görebilirsiniz.

Ogmedia_vim

 Resim: Medya menüsü

 NOT:”iki nokta üst üste(:) işaretinden sonra mutlaka <ENTER> tuşuna basmanız gerekmektedir.”