Günümüzde oyunlar, sekizinci sanat olarak kabul görmeye başladı diyebiliriz. Sinema’nın izleyicisi ile etkileşime girdiği ve onun kararlarıyla ilerlediği bir çağa geldiğimizi düşünüyorum. The Witcher 3: Wild Hunt, The Order: 1886 gibi oyunların oynanması sinema izlerken aldığınız keyfi birkaç seviye daha arttırıyor diyebilirim. Oyunlara harcanan emek, para, zaman çok fazla, son yıllarda yayınlanan oyunların sonlarında yayınlanan ve projede çalışan kişilerin sayısını kontrol edin. Yeni nesil bir oyunun kaç kişinin emeği ile ortaya çıktığını, farklı projelerde kaç kişinin çalıştığını görmenizi isterim. Geçmişte oyunlar bu kadar karmaşık değildi ve donanım kısıtları vardı. Son yıllarda oynadığımız oyunların tümü sanatçılar ve mühendislerin ortak çalışmalarıyla ortaya çıkan şaheserler.

Star Wars hayranı olarak, Star Wars oyunlarının bugüne kadar hiç hoşuma gitmediğini söylemeliyim. Battlefront ile bu fikrimin değiştiğini de ekleyeyim. Grafiklerden, karakterlere, oynanışa, meülerden, oyun modlarına, çoklu oyuncu haritalarından, silahlara kadar herşey benim hoşuma gitti ve benden tam not aldı diyebilirim. Hero Hunt gibi oyun modu nedeniyle biraz puan kırabiliriz.

Outer Dim DLC

outer_rim

Son olarak Season Pass’in ilk guncellemesi Outer Dim DLC güncellemesi yayınlandı, Hutt kontratları ve Jabba’nın sarayı ve Surossub Fabrikaları gibi haritaların da içinde bulunduğu bu güncelleme, Season Pass’in çıkması beklenen paketlerinin bizi hayal kırıklığına uğratmayacağını düşünmemize neden oldu. Outer Dim ile gelen iki yeni kaharamn Nien Nunb ve Greedo. Benim bu Outer Dim DLC de sevmediğim ve eleştirdiğim konulardan birisi bu. Extraction oyun modu da bu DLC ile geliyor. Extaction oyun modunda, kargonuzu imparatorluk askerlerinin engellemelerine karşı varış noktasına iletmeniz gerekiyor. Oyunların oldukça eğlenceli olduğunu söyleyebilirim.

Nien Nunb ve Greedo

greedo_nien_nunb_heroes

Nien Nunb, sarkık yanaklı Sullustan kahramanımız Rebel ( Asi ) olarak, Greedo Imperial ( Imparatorluk ) tarafında oyuna katılıyor. Nien Nunb ile oynamanın zevkli olmadığını düşünüyorum, Nien Nunb ekstra turretleri ile biraz daha güçlü yapılmaya çalışılmış ama ben pek beğenmedim. Greedo bildiğiniz gibi Han Solo tarafından Clone Wars’ta vurulan bir ödül avcısı. Neden onu eklemişler anlamadım. Sullustan Rebel olarak savaşabiliyorsunuz ve Sullustan rebel modellemeleri oyunda bulunuyor, bu yüzden Nien Nunb’un modellenmesinin ve oyuna eklenmesinin çok emek gerektirmediğini düşünüyorum. Aynı şekilde Rodian rebel olarak da savaşabiliyorsunuz ve onların da modellemeleri var, Greedo’da bu konuda yetersiz kalıyor. Giysilerin ve silahlarının bu modellere eklenmesi ayrıntılardan daha çok, ben oyunda hiç olmayan Chewbacca, Jar Jar Binks gibi karakterlerin eklenmesini isterdim.

rendition1

Star Wars Battlefront, Battlefield 4 sonrasında Frostbite oyun motorunun ne kadar geliştiğini de göstermesi açısından oldukça önemli. Oyunlarda ilk seviyelerde kullandığınız silahlar ve kartlar, üst seviye oyuncular tarafından kolaylıkla vurulmanızı ve düşük skorlarla oyunu bitirmenize neden oluyor. Battlefield 4 gibi, Battlefront oyunu da, sürekli koşacağınız, taktik geliştirmeden oynayacağınız bir oyun değil. Haritalarda zaman geçirmeniz ve haritaları iyi tanımanız gerekiyor. Kullandığınız silahı ve kartlarınızı iyi seçmeniz gerekiyor. Daily Challenge ( Günlük Mücadele ) yada Challenge’ları tamamlamanız gerekiyor, bu challangelar oyunculara fazladan skor getiriyor.

t21b

Kullanacağınız silahı da iyi belirlemeniz gerekiyor T-21 B gibi uzun mesafede etkili ama çabuk ısınan silahlar yerine, yakın mesafede etkili SE-14 C gibi silahları seçebilirsiniz. Bu tamamen sizin oyun oynama tarzınız ile ilgili. Hoth haritasında Walker Assault oynuyorsanız, T 21 B iyi bir silah olarak kullanılabilir, ancak Jabba’s Palace gibi haritalarda yakın mesafede iyi ve daha yavaş ısınan silahlar kullanmak daha mantıklı olacaktır.

se14c

Çoklu oyunculu oyunların çoğunda iletişimi iyi yapabildiğiniz bir takımınız olursa, bu oyunda oldukça yüksek seviyelere ilerleyebilirsiniz. Unutmadan gençlere bir uyarıda bulunmak istiyorum. Oyunları tadında oynamanız tavsiye ederim, bütün hayatınızı oyunlara vermeniz doğru ve mantıklı değil. Yapmanız gereken çok daha önemli işler varken oyun oynamak kendinize zarar vermekten başka birşeye neden olmaz.

Star Wars hayranı olsanız da olmasanız da Frostbite oyun motorunu kullanan bu oyunu kaçırmamanızı tavsiye ederim.