mkisofs komut ile Cd-Writer cihazınızda bulunan bir yazılabilir cd ye yazmak üzere bir Cd imajı/görüntüsü oluşturabilirsiniz.Bu imajı oluşturdaktan sonra ise cdrecord komutu yardımı ile yada k3b gibi bir cd/dvd yazma programı ile imajı cd ye yazabilirsiniz.

Bir Cd görüntüsü oluşturmak için , Cd içerisinde yer almasını istediğiniz dosyalrı seçersiniz daha sonra ise mkisofs komutu yardımı ile bu hazırlanan dosyalar için bir ISO cd görüntüsü oluştuabilirsiniz.Görüntüsünü oluşturacağınızı dosyaları bir klasör içerisine toplamanız gerekir.

Doğru çalışan,sorunsuz bir Linux dağıtımı cd si oluşturabilmek için,mkisofs argümanlarından birkaçını kullanmanız gerekebilir.Bu argümanlar;

Mkisofs Argümanı

Uygulaması

-o

Oluşturacağınız Cd imaj dosyanızın adını belirlemenizi sağlar.

-T

RockRidge uyumlu olmayan sistemlerde çeviri tabloları oluşturur.

-R

RockRidge Cd protokollerini belirlemenizi sağlar.

-J

Windows işletim sistemlerinde kullanılan uzun isimleri kullanmanızı sağlar.

-iso-level

ISO kısıtlamalrını ortadan kaldırır(Dosya adının uzunluğu gibi)

-V

Cd için birim etiket adını berliler.

-U

Standart ISO uyumlu olmayan dosya adlarının oluşturlmasına ziin verir.

-v

Yapılan işlemin ilerleyişini görmemizi sağlar(view)

-f

Tüm bağları izler

-root

Root dizinini belirtmenizi sağlar

Şimdi uygulamaya geçelim ama hatırlatmak gerekli mkisofs komutunun her argümanını ayrıntılı bir biçimde ele alarak incelememiz derginin tamamen mkisofs konusuna ayrılmasına.Bu yüzden önerim mkisofs –help ve man mkisofs e göz atmanız yönünde olacaktır.Evet uygulamamız için müziklerimizi muzigim klasörü altına kopyalayalım.Cd birim etiketi Sarkilar,imaj adi sarkilarim.iso olan bir imaj oluşturalım.Bunun için komut satırında musigim klasörünün yolunu göstermiş olmanız gerekmektedir.

mkisofs -v -V “Sarkilar” -o sarkilarim.iso muzigim

Yukarıdaki argümanlarda açıkladığımızdan yola çıkarak bir Windows sistemde bu Cd nin kullanılabilmesi için standart global dosya erişimi için -r ve Joliet seçeneğini -J de argüman olarak eklemeniz gerekmektedir.

Bu görüntüyü oluşlturduktan sonra sisteminizde test edebilirisniz.Bunun için oluşturduğunuzu imajı belirteceğiniz bir klasöre bağlayabilirisniz.

mount -o loop /mnt/music sarkilarim.iso

Daha sonra bu imajı yazmak isterseniz k3b yada cdrecord u kullanabilirisniz.