Herkes gibi sizde mutlaka “GNU/Linux” ismini bir şekilde işitmişinizdir. Eski işletim sisteminizden bazı nedenlerden dolayı ayrılmak istediğinizde, kendinize sizi güvende hissetirecek, günlük işlerinizi kolaylıkla yapabileceğiniz, gereksiz ve nedensiz hata mesajları olmadan kullanabileceğiniz bir işletim sistemi aray ışına mutlaka girmişsinizdir. Araştırdığınızda tüm bu isteklerinizi ve daha fazlasını karşılayan bir işletim sistemi (çekirdeği)nin zaten var olduğunu da muhakkak görmüşsünüzdür. Daha işin başında bir çoğumuz “Yeni bir sisteme alışmak zor olacak”, “Ben beceremem”, “Acaba tüm donanımımı sorunsuz çalıştıracak mı?” gibi düşüncelerden de alıkoyamamışızdır kendimizi. Kullanıcıların neredeyse tümü, GNU/Linux dağıtımlarından herhangi birisini kullanmaya başladıktan sonra ise bu düşüncelerinin doğru olmadığını görmüştür.

Kullanıcıların çoğu işletim sistemlerinde görsel/grafiksel arabirimlerinin işletim sisteminin en önemli bileşeni olduğunu düşünürler, hatta bahsettiğimiz gereksiz çekinceleri aslında ; karşılarına farklı işletim sistemi gelmesinden değil de farklı bir kullanıcı arayüzü gelmesinden ve buna alışmanın zaman alacağından korkmalarıdır. Alıştıkları ortamdan koparak , diğerine uyum sağlamak kimi kullanıcıya zor gelmektedir. GNU/Linux dünyasına geçmek isteyip de sadece bu nedenlerden dolayı geçemeyen kullanıcıların derdine çare olmak için ise birçok farklı çözüm geliştirilmiştir, ancak bunlardan bir tanesi var ki sizi tamamen alışageldiğiniz ortamda hissetmenizi sağlamak için “Fedora Core 3” üzerinde geliştirilmiş olan “Linux XP” dir. Microsoft’un günümüzde yaygın olarak kullanılan işletim sistemi Windows XP kullanıcılarına alışageldikleri arayüzü ve güçlü işletim sistemi (çekirdeği) Linux’u bir arada sunan LinuxXp , Windows Xp işletim sisteminden Linux’a yumuşak bir geçiş yapmanıza olanak tanıyor.

Dağıtım , geliştiricilerin üzerinde düzenlemeler yaptığı 2.6.10 Linux çekirdeği, öntanımlı olarak Gnome LinuxXp Grassy teması ve Gnome 2.8.0 masaüstü ortamı, Gimp 2.2.6 , Mozilla-Firefox 1.0.7 internet tarayıcısı, Wine 0.9 sürümü ,aMule dosya paylaşım uygulaması, müzik arşivlerinizi düzenlemenize ve müzik dosyalarını oynatmanızı sağlayan RhythmBox, tv yada radyo kartına sahipseniz(bu zamanda hala var mı bilmiyorum:)) kartına sahipseniz televizyon ve radyo izlemenize olanak tanıyan Tvtime ve GQRadio , dijital kameralarınızda bulunan fotoğraflarınızı karşılıklı aktarmak ve yönetmek için Gtkam ve daha birçok faydalı uygulama ile karşınıza geliyor. Masaüstü kullanıcılarının yapmak istediğinden daha fazlasını bu dağıtımda bulabileceklerini söylemek, sanırım yerinde olur. Güçlü masaüstü ortamu Gnome neredeyse kusursuz bir şekilde Windows Xp ye ait görsel arayüzün görünümünü veriyor. Hatta Windows Xp’de yer alan hızlı başlat, sistem tepsisi(System Tray), başlat menüsü ve uygulama bağlarının başlat menüsündeki yerleşimleri , Nautilius dosya yöneticisinin Explorer’a benzer arayüzü o derecede inandırıcı ki , çoğu zaman kullanıcıyı “System32 nerede acaba?” gibi sorularla başbaşa bırakıyor.

giris

Resim 1- LinuxXp, Linux’a yumuşak geçiş yapmak isteyenler için alıştıkları ortamı getiriyor.

Geliştiricilerin esprili bir yaklaşımla LinuxXp’yi geliştiriyor olmaları bilgisayar kullanırken eğlenmenize ve birçok kez yüzünüzde tebessüm oluşmasına neden oluyor, bu türden ufak-tefek bir kaç program eklenmiş, örneğin kullanıcıyı tamamen evinde hissettirmek amacıyla arada sırada ekranın sağ alt köşesinde beliren “Linux Xp Aktivasyonu, Sisteminiz aktive edilmemiştir” türü bir hatırlatma notu ve LinuxXp kontrol panelinde yer alan LinuxXp Aktivasyon programı bunlardan bazıları.

 aktivasyon_notu

Resim-2: Aktivasyon Notu ile kendinizi evde hissetmenizi sağlıyor.

Gerçktende dediğimiz gibi yazılım geliştirme aşamasına eğlenceli bir şekilde yaklaşan geliştiriciler, kendi düzenledikleri çekirdeğe ayrıca rasgele olarak hata vermesi için modüller eklediklerini söylüyorlar ve ayrıca size LinuxXp nin Windows Xp için yazılmış zararlı yazılım ve virüsler için desteği olduğunu ve Trojan adı verilen uzaktan erişim sağlayan uygulamaları dağıtımın sitesinden indirerek her kullanıcının heyecanlı anlar yaşamasını da olanaklı kıldıklarını belirtiyorlar. 🙂

Doğru bir şekilde ayarları yapılmış ve neredeyse sizin ayarları değiştermenize gerek kalmadan çalışan LinuxXp üzerinde bulunan Wine, Windows üzerinde kullanılan birçok uygulamayı ve yazılmı çalıştırabilmenize imkan sağlar. Wine ile ilgili geniş bilgiye <http://www.winehq.org> adresinden ulaşabilirsiniz.

 adawre2

Resim 3 – Tabii buna gerek yok, buda bizim yaptığımız bir şaka:)

Kurulum

Linux Xp’nin tek CD’lik Desktop versiyonunu internetten hiçbir ücret ödemeden indirebilirsiniz, ancak bu bana yetmez derseniz iki DVD’lik içerisinde birçok oyun(Wolfenstein, Doom3,Quake2,3 gibi) ve çok sayıda uygulama yazılımının bulunduğu DVD versiyonunu satın alabilirsiniz. Bizim bahsedeceğimiz ise tek CD’lik Linux XP Desktop 2006 ismi ile anılan versiyon.

Dağıtımı http://www.linux-xp.com adresinden indirebilirsiniz. RedHat yada Fedora Core kullanıcılarına hediye edilmiş Anaconda ile, “Next,Next,Next” tabirine uygun bir kurulum arabirimi sizi karşılayacak. Eğer GNU/Linux dağıtımlarına ve kurulumuna yabancı iseniz sadece disk bölümlendirme aşamasında bir bilenden yardım almanız gerekecektir, yani ne yaptığınızdan gerçekten emin iseniz disk bölümlendirme işlemini yapınız. Paketlerin kurulumu esnasında karşınıza gelen resimler gerçekten de eğlendirici, bakmanızı tavsiye ederim:) Bunlardan en hoş olanı üzerinde “Linux Xp kullandığınızı ancak iki hafta sonra anladı” yazılı olan resim.

Kurulum işlemini sorunsuz bir şekilde tamamladı iseniz, bilgisayar yeniden başlayacak ve açılış yükleyiciniz “Linux Xp”’yi açacaktır. Büyük bir özenle herşey kullanıcının kolaylıkla sisteme alışabilmesi için yapılmış.

Yönetim ve Kontrol

Rus geliştiricilerin neredeyse konsol kullanımını sıfıra indirmek üzere tasarladığı sistemde , çoğu ayarı grafiksel bir arayüze sahip olan “Linux Xp Control Panel” üzerinden yapabiliyorsunuz. Arayüzün ayarlanması, donanımlarınızı yönetimi ve kontrolü, ağ konfigürasyonu, kullanıcı yönetimi ve yerel ayarların yapılması bu uygulama üzerinden basit bir şekilde yapılabiliyor.

 lxcp6

Resim 4– LinuxXp Control Panel ile linux sisteminizi konfigüre etmek çocuk oyuncağı.

Kontrol paneli uygulamasının “Interface” arayüz sekmesinden rahatlıkla arayüzün görünümünü ve davranışını, fare imlecinizi, ekran çözünürlüğünü ve masaüstü arkaplanını değiştirebilirsiniz. Yazıcı ve tarayıcı ekleme ile ayarlarının yapılması, bluetooth cihazının konfigüre edilmesi ve windows un “Aygıt yöneticisine “benzer “Aygıt tarayıcısı(Device Browser)na da donanım kısmından ulaşabilirsiniz. Yine panelde bulunan ağ bölümünde ; ağınızı ve ağ aygıtlarınızı yapılandırabilir ve bilgisayarınızı tamamen grafiksel arabirimler yardımıyla bir ağın üyesi yapabilirsiniz. Samba , NFS ve FTP hizmetlerine de aynı şekilde bu bölümden ulaşmanız mümkün.

Sisteme yeni bir kullancı eklemek ve sistemin kullandığı dil, klavye düzeni ile zaman diliminin ayarlanması “Language(Dil)” ve “Users(Kullanıcılar)” kısımlarında bulunuyor. Ancak panelde en çok dikkat çeken bölüm “Applications” yani uygulamalar bölümü , bu bölümde açmak yada kapatmak istediğiniz sistem hizmetlerini belirtmeniz için “System Services” , dağıtımın sitesine bağlanarak yazılım güncelleme ve ekleme yapmanızı sağlayan bölüm ”Add/update Software”, başlangıçta çalışmadını istediğiniz uygulamaları belirtmeniz , açılış yükleyicinizi seçmeniz ve çoklu ortam sistemnizin ayarlarını yapabilmeniz için sistem konfigürasyon uygulamalarına bağlar bulunmakta. Yazılım güncelleme ve ekleme yapabilmeniz için sistemi aktive etmeniz gerekmekte, bunun için “Applications/Activation” bölümüne girdikten sonra, karşınıza gelen ekrana aktivasyon kodunuzu yazmannız gerekiyor. Ayrıca nautilius’a ait ayarları da bu bölümden yapabiliyorsunuz.

Sistem açılışından sonra, güvenlik açısından kısıtlı bir kullanıcı hesabı oluşturarak sisteme giriş – çıkışlarınızı bu kullanıcı hesabıyla yapmanız ve günlük işlerinizi de bu kullanıcı ile gerçekleştirmenizde fayda var. Yeni bir kullanıcı eklemek için az önce bahsettiğimiz kontrol panelinden “Users” bölümüne girerek “Users and groups” bölmüne tıklayın buradan karşınıza gelen diyalogda “Add User” a basın ve giriş yapmak için kullanacağınız ismi , şifrenizi ev dizininizin nerede olacağını seçin daha sonra kullanıcımızın kısıtlı kullnıcı grubu “users” grubunun bir üyesi olması için de “Create a private group for the user” / “Kullanıcı için özel bir grub oluştur “ metninin solunda bulunan kontrol kutusunda bulunan onay işaretini kaldırın ve “Ok” tuşuna basın , hepsi bu, yeni kullanıcı eklemiş oldunuz. Bundan sonraki girşlerinizde bu kullanıcı ismi ile giriş yapmayı unutmayın.

Uygulamalar

Aynı anda birçok uygulamayı çalıştıran ve bu uygulamaların ,eğer varsa, grafik arayüzlerinin ekranda oluşturduğu karmaşayı, pencerelerin birbirlerinin üzerlerine binmelerini hiçbir kullanıcı istemez hatta bu durum büyük ölçüde sıkıntı verir. Ancak , güçlü X görüntü suncusu ve Unix sistemlerinde işleyen uygulamların haberleşme mantığı sayesinde, Linux üzerinde kullanılan pekçok masaüstü yöneticisinde sanal masaüstleri oluşturulabilmektedir, bu sanal masaüstleri sayesinde farklı uygulamaları farklı masaüstlerine taşıyabilirsiniz ve karmaşa ortadan kalkmış olur. Ancak LinuxXp geliştiricileri XpView adını verdikleri uygulama sayesinde ehrhangi bir sanal masaüstünde “F11” tuşuna basarak o masaüstünde çalışan tüm pencereleri görmenize olanak tanıyan ve “Apple Expose “ a benzettikleri eğlenceli ve yararlı uygulamayı da eklemeyi unutmamışlar.

 xpview

Resim 5– XpView , tuşu ile çalışan pencerelerinizi görmenizi sağlıyor.

Birçok medya biçemini okuyabilmenizi sağlamak amacıyla dağıtımın içerisine birçok codec eklenmiş durumda, VCD,DVD;DivXlerinizi Totem Film Oynatıcıs ile hiç bir sorunla karşılaşmadan açabilirsiniz, ayrıca Totem ile ek bir uygula kurmanıza manıza gerek kaldamn .mov, .rlp, .asf v.b türünde dosyaları da izleyebilirsiniz.

Internet bağlantısına sahipseniz, anında mesajlaşma uygulaması olan GAIM ile MSN,Yahoo,ICQ,Jabber gibi protokollerin çoğu üzerinden arkadaşlarınzıla haberleşebilir, sohbet edebilirsiniz. Ayrıca Microsoft Netmeeting uygulamasına benzer bir uygulama olan Gnome-meeting uygulaması ile görüntülü ve sesli haberleşme yapabilir , sevdiklerinize bu şekilde ulaşabilirsiniz.

Dijital fotoğraf makineniz ile çektiğiniz fotoğraflarınızın aktarımını yapmak için kullanabileceğiniz Gtkam basit ve anlaşılır arayüzü ile işini yapan bir uygulama. Yalnızca LinuxXp ye sahipseniz, hem çektiğiniz fotoğrafları herhangi bir uygulama kurmadan bilgisayarınıza aktarabilir ve daha sonra GIMP ile artistik efektler verebilir yada resimlerinizde istemediğiniz görüntüleri düzeltebilirsiniz.

Daha özgür, eğlenceli ve güvenli bir ortamda bulunmak isteyen herkes için herhangi bir Linux dağıtımı şart aslına bakarsanız, kullanıcıların önyargılarını yenmelerini sağlamak için pekçok gönüllü yazılım geliştiricisi çalışmalarda bulnuyor, bunlardan sadece birisi olan LinuxXp bizlere bilgisayar kullanırken aynı zamanda eğlenme fırsatını verdiği için denemeye değer türden bir dağıtım. Hepinize bol açık kaynak kodlu günler…