Dosya sistemine yeni yada var olan bir aygıtın eklenmesi , bağlamak(mount) terimi ile ifade edilir. Linux kök dosya sistemini otomatik olarak bağlar.Ayrıca bir takım özel dosya sistemlerinide otomatik olarak bağlayacaktır , takas alanı(swap ) dosya sisteminizin bir parçası olarak görünmemesine rağmen çekirdeğiniz tarafından tutulmaktadır. Bununla birlikte proc gibi bazı özel dosya sistemleri dosya sistemininizin normal bir bölümü olarak görünür ve içeriği normal dosyalarınız gibi ele alınabilir.

Uzak dosya sistemleri yada kaldırılabilir medya aygıtlarınız kullanıcı tarafından bağlanmalıdır.Dosya sisteminin bağlama işlemi sırasında , Linux sistemde bulunduğu doğru yol ve bağlama noktası olarak kullanmak üzere boş bir dizine ihtiyacınız olacaktır. Çıkarılabilir depolama birimleriniz için ise kurulum esnasında Linux , sistem için bağlama noktalarını kendi oluşturackatır. Kimi dağıtımlara göre değişiklik göstermesine rağmen , örneğin CD ROM aygıtınız /mnt/cdrom dizinine bağlanmaktadır. Bunun anlamı ; CD sürücüsüne bir cd yerleştirdiğinağınız komut:

mount /mnt/cdrom

olacaktır.Bu duruma göre CD dosya sistemine eklenmiş ve kaza ile çıkarılması önlenmiş olmaktadır. CD içeriğine erişim için , /mnt/cdrom dizinini kullanırsınız , CD ile işiniz bittikten sonra dosya sisteminizden ayırmak için :

umount /mnt/cdrom

kullanırsınız. /mnt/cdrom dizininizin içi boşalacak ve CDROM aygıtınız /*üzerindeki kilit*/ açılacaktır(unlock) görebilirsiniz. Dosya sisteminde ayırma işleminiz akabinde güvenli bir şekilde CD yi CD ROM dan çıkarabilirsiniz. the CD. Aynı yol diğer çıkarılabilir depolama birimlerinde de kullanılır , örneğin disket sürücünüz olarak /mnt/floppy.Bağlama ve ayırma işlemleri kök(root) kullanıcı tarafından yapılabilir.

mount komutunu beraberinde argüman olmadan yalnız başına kullanmak o an sistemde bağlı bulunan dosya sistemlerini gösterecektir.