Design patterns, günümüzde yazılımcılar tarafından sıklıkla kullanılan, yazılımcıların arasında arada sırada tartışmalara-incelemelere neden olan, nesne yönelimli programcılık ile ilgili sık karşılaşılan problemleri çözmekte fayda sağlayan tasarım desenleri pek çok kitapta ve internet sitesinde anlatılmaktadır. Bu kaynakların çoğunluğu yabancı dillerde yayınlanıyor. Popüler ismiyle “Gang of Four” uzun ismiyle “Design Patterns: Elements of Reusable Object-Oriented Software” bu konudaki en iyi kaynaklardan, hatta temel kaynak. Türkçe olarak bu konuda yayınlanmış çok az sayıda eser görüyoruz.

Alsancak ‘ta arkadaşlarımla sohbet ederken Kıbrıs Şehitleri ‘nde bulunan bir kitapçıda gözüme çarpmıştı bu kitap, 2008 yılındaydık ve kitap o senenin mayıs ayında basılmıştı. Tasarım desenleri yerine Tasarım Şablonları çevirisi biraz beni tereddüte sokmuştu ama kitabın Java Tasarım Şablonları ismi, JEE tasarım şablonlarını içermesi, çok kısa da olsa Spring ve tasarım şablonlarına değinmesi okumaya değer olduğunu düşündürmüştü, gerçekten de bu konuda yazılmış sayılı Türkçe kaynaklardan birisi, o yıllarda neredeyse yoktu bu konuda yazılmış bir kaynak. Konu sadece tasarım desenleriyle sınırlı kalmamış, desenleri uygulama konusunda sıkıntı çeken yada programcılığa yeni başlayanlara yol göstermek amacıyla bir de Yazılım Tasarımı ve Mimarisi adında küçük bir yazılım geliştirme örneği de verilmiş bu bölümde.

Kitap ilk olarak Abstract class ve Interface kavramlarını kısaca sıkmadan açıklıyor ve daha sonra örnekleri ile birlikte aşina olduğunuz tasarım desenlerini açıklıyor. Başarılı bulduğumu söylemeliyim. Kitabı okurken hiç sıkılmadım diyebilirim.

Son bölümde ise Spring ve tasarım desenlerinin uygulanması, dependency injection konularına değinilmiş.

Tasarım şablonları (tasarım desenleri) çevirisi dışında beğenerek okuduğumu soylemeliyim, konuyla ilgili tüm programcıların, yazılım tasarımcılarının okuyabileceği türden bir kitap. Pusula Yayıncılık tarafından yayımlanan kitap BizimAlem.com ‘un kurucusu Özcan Acar tarafından yazılmış, Türkçe olarak yapılan bu tür çalışmaların tümüne saygı duyulması ve desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Özcan Acar ‘ın yaklaşık 290 sayfalık bu çalışmasını konuyla ilgili tüm yazılımcıların edinip, okumasını tavsiye ediyorum.