Hi, 

I was willing to develop a jquery plugin for some years, but i did not have time to do that. I ‘ve developed a jquery plugin for social networks and social sites, plugin also can be used as a ui framework for web applications. Some other jquery plugins are inserted into the plugin, like fcbkcomplete and elastic plugin. JuiPlus is still in development and dont use the juiplus on your production environment and dont use unless you know what you are doing. You have to wait a little bit for the stable release.

Screenshots, documentation and examples are located on http://onurguzel.net/uiplus/. I am still writing and developing for the plugin.

I hope, inşa Allah, i ‘m going to prepare a tutorial about how to develop jquery plugins and publish tutorials on this site, for now i am publishing some screenshots and video about the plugin. You can look at the site and the codes inside the site.

Merhaba, 

Jquery ile ilgili olarak bir eklenti geliştirmek istiyordum, jAlert isimli bir eklentiyi aldım, üzerinde değişiklikler yaptım ve bir kaç farklı jquery eklentisini daha ekleyerek jquery için sosyal bir arayüz eklentisi geliştirdim. Elastic ve fcbkcomplete isimli eklentileri kullanan juiplus eklentisi ilk halinden çok farklı bir duruma geldi. JuiPlus şu an kullanılabilir durumda ancak geliştirme aşamasında olduğu için ve belgelendirmeyi tamamlayamadığım için kullanmanızı tavsiye etmem. Kararlı sürümü için biraz daha beklemeniz gerekiyor.

Ekran görüntüleri, eklentinin nasıl kullanıldığı bilgisine ve belgelendirmeye http://onurguzel.net/uiplus/ adresinden erişebilirsiniz.

Jquery eklentilerinin nasıl geliştirildiği ve bu eklentinin nasıl kullanılacağını
nasipse kısa süre içerisinde yazmak istiyorum. Şimdilik ekran görüntülerini, videoyu ve siteyi inceleyebilirsiniz, ayrıca sitedeki kodları kullanabilirsiniz.

 

Screenshots

JuiPlus Video