Merhaba,

Uzun süredir yazmıyordum, yazılım ile ilgili konularda yazmak istiyordum ancak araya zaman girdi ve bu konular ile ilgili yazmaktan bir süreliğine vazgeçtim.

Çevremde gördüğüm insanların çoğunluğunun herhangi bir konu hakkında bilgi sahibi olmadan rahatlıkla konuşabildiğini görüyorum sıklıkla. İspatları olmadan konuşmak, ben bu şekilde duydum, falan kimse söyledi, yahu nerede yazıyormuş gibi cehaletin simgeleri olan kalıplarla konuşmak adetleri haline gelmiş. İftira ve yalan normal, kendinin değil başkasının yanlışını görmek ise gündelik bir eylem olmuş. İlginçtir günümüzde doğruyu söyleyen ayıplanır olmuş…

Estağfurullah diyelim, Allah bizleri cahillerden ve kötülerden olmaktan korusun. Estağfurullah ( أستغفـــــــر الله ) diyoruz ancak anlamını biliyor muyuz? Kimileri tevazu göstermek için, kimileri yanlış bir şey söylediğinde düzeltmek için kullanıyor. Kimileri ise aynen anlamına geldiğini iddia ediyor.

Estağfurullah ( أستغفـــــــر الله ), Arapça غفر (ga – fe – ra) fiilinden türemiş istif’al babında bir kelimedir ve “Allah ‘tan bağışlanma, mağfiret istiyorum” anlamına gelir. İstiğfar etmek ise, aynı fiilin istif’al babının masdarıdır. Yani istiğfar kelimesi ise “bağışlanma isteme” demektir. İstiğfar etme için kullanılan en güzel sözlerden,

أستغفـــــــر الله العظيـــــــم الذي لا اله الا هو الحي القيـــــــوم و أتـــوب اليــــه

“Hayy ve Kayyum olan kendisinden başka ilah olmayan Aziym olan Allah ‘tan bağışlanma istiyorum ve O ‘na tevbe ediyorum.”

Pişman olduğumuz için, tevbe etmek için kullanabiliriz Estağfurullah ( أستغفـــــــر الله ) ‘ı, ancak aynen ya da aynısı anlamlarına gelmediğini de bilmeliyiz.

Hayırlı Ramazanlar