GNU/Linux uygulamalarının çeşitliliği her alanda kendisini göstermektedir. Tek bir uygulamaya bağımlı kalmamak , farklı seçeneklerin de olduğunu bilmek kullanıcıya hoş gelir, çoğu zaman kullanıcıya bilgisayar kullanmanın korkulur bir yanı olmadığını da gösterir. Bahsettiğimiz bu uygulama çeşitliliği masaüstü ortamları için de geçerlidir. Linux sisteminizde kullanabileceğiniz KDE,GNOME,FluxBox,Xfce gibi farklı masaüstü ortamları vardır. Masaüstü ortamları en basit anlatımıyla kullanıcıya grafik bir arabirim aracılığıyla işlemlerini yapması için aracılık yaparlar. Genellikle çoğu bilgisayar kullanıcısı ,hangi işletim sistemini kullanıyor olursa olsun, günlük kullanımda çoğu işlem için bu bahsedilen grafiksel arabirimleri kullanırlar. Samimi bir deyişle bu ortamla çok fazla içli dışlı olurlar. Her an gözünüzün önünde bulunan bir ortamın mutlaka göze hoş görünmesini , daha da önemlisi az sistem kaynağı tüketerek çok iş yapmaya olanak vermesini, modüler olmasını v.s istemek bir kullanıcı olarak en doğal hakkınız. Aslına bakılırsa bu bahsettiklerimizin çoğunu Linux altında bulunan masaüstü ortamları zaten sağlamaktadırlar,ancak farklı bir geliştirme anlayışıyla devam eden bir proje olan Enlightenment projesi bir masaüstü ortamından daha fazlasını bize sunar. Peki, bu proje nedir?

Enlightenment Projesi

Enlightenment projesi , EFL(Enlightenment Foundation Libraries-Enlightenment Kurulum Kütüphaneleri) , Enlightenment Masaüstü Yöneticisi(Sürüm 0.16-DR16) ve DR17(Development Release 17-Geliştirici Sürümü 17) olmak üzere üç elemandan oluşmaktadır.

DR17 geliştirilirken,ki halen geliştirme aşamasındadır , geliştiriciler tarafından 14 adet kütüphane oluşturulmuştur, bunlarin 10 tanesi ise masaüstü ortamını oluşturmak için bir araya getirilmişlerdir. Bu kütüphanalerin hepsine birden Enlightenment Kurulum Kütüphaneleri-EFL adı verilmiştir. EFL hakkında daha detaylı bilgiye http://www.enlightenment.org/Main/FAQs/EFL/index.html

sayfasından ulaşabilirsiniz. Asıl konumuz ise , DR16 ve DR17,bu iki ortama değinelim.

Hatırlatma:Bu yazı Slackware 10.2 sürümü altında hazırlanmıştır. Anlatılanların tümü standart kurulum sürecinden sonra oluşturulan ayarlar, dizin ve dosyalar esas alınarak anlatılmıştır. Geliştirici sürümü olmasına rağmen gelecek nesil masaüstü ortamlarına bir örnek olduğu için yazının bütünü DR17 ağırlıklı olarak hazırlanmıştır.

Enlightenment Internet Siteleri

http://www.enlightenment.org Enlightenment projesi resmisitesi

http://www.get-e.org  Bu sitedenEnlightenment uygulamalarını , temalarını, arkaplanlarını ve masaüstü ortamlarını edinebilirsiniz

http://enlightenment.freedesktop.org E17 uygulamasinin kaynak kodlarına ulaşabileceğiniz bir diğer site.