Enlightenment projesinin son ve halen geliştirilme aşamasında olan ancak gerçekten farklı bir anlayışla ortaya çıkan ve geliştirilen diğer bir ürünü ise , DR17 dir. DR17 bir masaüstü ortamından daha çok şey ifade etmektedir , geliştiricilerinin tabiri ile “Masaüstü kabuğu” olarak adlandırılan bir uygulamadır. Ayrıca geliştiriciler DR17 masaüstü ortamını gelecek nesil masaüstü ortamlarına doğru bir evrim olarak nitelendirmektedirler. DR17 nin masaüstü kabuğu olarak adlandırılmasının altında yatan anlayış; DR17 nin zengin , modüler ve esnek bir grafik ortamı içerisinde barındırırken dosyalar ve bulunduğunuz ortam arasında bağlantıya sahip olmaksızın bir bütünlük sağlamasıdır.

Kendi dağıtımınıza uygun paketleri bulmanız zor olmayacaktır, Debian, Fedora ve Gentoo için paketleri ineternette bulabilirsiniz. DR17 , nin Slackware için hazırlanan paketleri http://www.linuxpackages.net sitesinde bulunmaktadır .

olduğunu belirtmekte fayda var. DR17 nin çalışması için aynı sitede bulunan “efl” paketlerini de kurmalısınız. Ancak Slackware için bahsettiğimiz paketten kurulum sonrasında sorunsuz olarak DR17 yi kullanabilirken, güncel uygulamalarından ve eklenen yeni uygulamalarından mahrum kalacağınızı da belirtmeliyiz. Enlightenment17 nin daha güncel sürümlerine ait dağıtımınız için hazırlanan paketlerini de bulabilirsiniz.

Kurulum için http://www.enlightenment.org sitesinden dağıtımınıza ait paketlerini edinebilirsiniz. Slackware için http://slacke17.sourceforge.net/ sitesinden paketlere erişebilirsiniz, Ubuntu için ise https://launchpad.net/~efl/+archive/trunk adresine gitmelisiniz.