DR17 simge dosyaları ve menüleri

E17 simgeler için ikili (binaric) EAP formatını kullanır, arkaplanlar , resimler ve temalar için ise farklı bir format olan .EDJ yi kullanır. Bu formatların her ikisi de aslında , EET arşiv dosyalarıdır.

EET ise Efl içerisinde bulunan , bir dosyaya (zip dosyası yada arşivi oluşturmaya benzer olarak) veri yığınlarını yazmak ve bunları sıkıştırarak daha sonradan içerisinde bulunan verileri okuyarak hızlı erişim sağlayan küçük bir kütüphanedir. Aslına bakarsanız EAP ve EDJ dosyalarını farklı olarak algılamamak gerekir çünkü her ikisi de farklı isimlendirilmiş ancak farklı veriler içeren EET arşivleridir. Farklı isimlendirilmelerinin nedeni ise kullanıcının sistemi daha iyi algılamasını sağlamak içindir.

EDJ , Enlightenment kurulum kütüphanelerinden biri olan Edje den gelmektedir. Edje en basit anlatımla grafik tasarım ve düzenleme kütüphanesi olarak adlandırılabilir. Pencere kenarlıkları, indirme çubukları gibi görsel elemanların oluşturulmasını sağlar. EDJ dosyalarının arkaplan ve temalar için kullanıldıklarını söylemiştik, bu dosyalar ile oluşturacağınız arkaplanlar statik(durağan) olabilecekleri gibi animasyon şeklinde de olabilirler.

Bu iki dosya tipi için kısa bir açıklama yapacak olursak;

EAP Menüde yer alan, ibar da yer alan simgeleri

EDJ Arkaplan ve temaları barındırırlar.

Eap ve edj dosyalarından bahsetmişken EET arşivlerinin nasıl açılacağını ve bunların nasıl oluşturulacağından da bahsetmeliyiz. Eet arşivleri üzerinde işlem yaparken eet komutunu kullanırız;

eet -d eet_dosyası EET arşivini açar

eet -l eet_dosyası EET arşvinin içeriğini listeler

eet -d eet_dosyasi EET arşivi oluşturur

Bunu bir örnekle pekiştirmekte fayda var;

Komut satırına geçelim ve;

$cd ~/.e/e/applications/all
$mkdir deneme
$cp gimp.eapp deneme/
$cd deneme
$eet -d gimp.eapp
$ls
app/ collections/ edje_file edje_sources gimp.eapp images/

Gördüğümüz gibi arşivin içerisinden app,collections,images klasörleri ve edje_file,edje_sources dosyaları çıktı. Sanırım bu , eap dosyaları ve eet arşivleri neye benziyor sorusuna cevap veriyordur. Arşivi açmayı gördük , gelelim aynı uyglamanın eet arşivine dönüştürülmesine;

$rm -fr gimp.eapp
$eet -c gimp2.eapp *

Bulunduğumuz dizindeki tüm dosyaları ve dizinleri gimp2.eapp olarak oluşturduk.

EAP Dosyaları:

Bu dosyalari DR17 de kullanmak için onları kullanıcının ~/.e/e/applications/all dizini altına kaydetmelisiniz ki DR17 onları okuyabilsin.

Eap dosyalarini oluşturmanın birçok farklı yolu vardır, E17 ‘ye dahil olmamasına rağmen “e_utils” adı altında hazırlanan uygulamaları kullanmak bunlardan bir tanesidir. Dilerseniz çoğu durumda faydalı olan “e_utils” içerisinde gelen uygulamalara bir göz atalım;

e_utils paketi şunları içermektedir:

  • e17setroot – arkaplan ayarlama aracı
  • e_util_eapp_edit – EAP dosyalarınızı grafik bir arayüz ile oluşturmanızı sağlayan araç
  • emblem – arkaplanlarınızı grafik bir arayüz ile seçmenizi sağlayan uygulama
  • entangle – grafiksel bir arayüzü sahip olan menü editörü

Belirttiğim gibi eap oluşturmanın birden fazla yolu vardır, bunları tek tek inceleyelim.

Eap dosyaları oluşturmanın belki de en kolay yolu e_util_eapp_edit uygulamasini kullanmaktır. Bu uygulama kullanıcıya eap dosyalarını oluşturmak için bir grafik arayüz sağlar. Oluşturacağınız eap dosyasının içereceği simgeyi “Set Icon” ile ayarlarsınız, uygulamanın çalıştıracağı komutu “Executable” bölümüne, pencere sınıfını da “Window Class” bölümüne yazarsınız. “Save” tuşu ile de oluşturduğunuz uygulamayı kaydedersiniz. Eap dosyanız otomatik olarak ~/.e/e/applications/all altına kaydedilir.

Eap dosyalari oluşturmanın bir diğer yolu ise uzun ve zahmetli bir iş olan manual eap dosyası hazırlama işlemidir. /usr/share/enlightenment/data/other altında bulunan example.tar.gz arşivini az önce oluşturduğumuz deneme/ adlı dizinin altına kopyalayın ve bu dizin altında arşivi açın.

$cp /usr/share/enlightenment/data/other/icon_example.tar.gz ~/.e/e/applications/all/deneme
$ tar xzvf icon_example.tar.gz

Arşivin içerisinden build.sh, icon.edc ve icon.png isimli dosyalar çıktı. (Örnek teşkil etmesi açısından mplayer için bir eap dosyası oluşturacağız). Şimdi uygulamamızın kullanmasını istediğiniz simgeyi bu dizin altına icon.png ismiyle kaydedin , daha sonra build.sh dosyasını bir metin editörüyle açın ve aşağıda belirtildiği şekilde düzenleyin. Bu dosya içerisinde uygulama ismi (Application Name) ve çalıştırılacak komut(exe) dışındaki tüm girdiler opsiyoneldir, buraya isim girmek yada girmemek seçi,minize bağlıdır. Ancak vurgulamamız gereken başka bir nokta window_name(Pencere ismi) ve window_class(Pencere sınıfı) hakkında herhangi bir bilgiye sahip değilseniz bu kısımları boş bırakmanız olacaktır, aksi takdirde uygulamanın simgesi gösterilmeyecektir.

#!/bin/sh
# actually compile a edje file with all the gfx etc.
edje_cc $@ -id . -fd . icon.edc icon.eapp
# add eapp properties to the file – they are ALL optional EXCEPT name and exe
# and exe is optional for directory .eapp files
enlightenment_eapp \
icon.eapp \
-set-name “GMplayer” \
-set-generic “Generic name” \#Boş bırakılabilir
-set-comment “Linux Media Oynatıcısı” \
-set-exe “gmplayer” \
-set-win-name “window_name” \#boş bırakılabilir
-set-win-class “window_class”#boş bırakılabilir

Build.sh dosyasını düzenledikten sonra tüm yapmanız gereken, komut satırında build.sh yazıp çalıştırmnaktır. Uygulamanız icon.eapp ismiyle aynı dizin altında oluşturuldu,

mv icon.eapp gmplayer.eapp

Komutu ile ismini gmplayer.eapp olarak değiştirdikten sonra ~/.e/e/applications/all altına atın. Bu sayede oluşturduğunuz eap dosyanız DR17 tarafından kullanıma hazır olacaktır.

Eap dosyaları oluşturmanın bir başka yolu da enlightenment_eapp uygulamasını kullanmaktır. Bu uygulama hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için konsoldan

enlightenment_eapp –help yazmanız yeterli olacaktır.