Menüleri ve simge barınızı kendi isteklerinize göre düzenlemek için de farklı yollar bulunsa da sizi fazla uğraştırmayacak en kestirme yol “e_utils” ile birlikte gelen “entangle” uygulamasını kullanmanızdır.

Komut satırında entangle komutunu verelim,

karşımıza entangle uygulaması gelecektir. Uygulamanın sol kısmında ~/.e/e/applications/ altında bulunan eap dosyaları bulunur , bunları sürükle bırak yöntemi ile sağ bölümde bulunan menünüze ekleyebilirsiniz. Menünüze alt menüler eklemek için ise “Add Dir” düğmesine basarak yeni alt menü ismini girmelisiniz. Entangle sayesinde E17 SimgeBarın da bulunmasını istediğiniz uygulamaları, başlangıçta çalıştırılmasını istediğiniz uygulamaları kolaylıkla ayarlayabilirsiniz.

E17 uygulama menünüze(farenizin sağ tıklamasıyla karşınıza gelen menü) eap ve alt menüler eklemenin bir başka yolu ise ~/.e/e/favorites dizini altında bulunan “.order” isimli dosyayı düzenlemenizdir. Bu dizin altında oluşturacağınız her dizin uygulama menünüze alt menü olarak eklenecektir. ÇokluOrtam isimli yeni bir alt menü oluşturmak için şu işlemleri sırası ile takip etmeniz gerekmektedir;

$cd ~/.e/e/favorites/

$mkdir ÇokluOrtam

daha sonra ~/.e/e/favorites/.order dosyasına olusturduğumuz dizinin ismini girelim, dosyayı kaydedelim . Daha sonra ÇokluOrtam dizini içerisine girelim ve “.order” isimli bir dosya oluşturalım ve içerisine

xmms.eapp
gmplayer.eapp
xine.eapp

yazıp kaydedelim.
Böylece ÇokluOrtam menümüz , xmms, xine ve gmplayer uygulamaları ile birlikte oluşturulmuş olur.
SimgeBarı(Ibar) nda gösterilmesini istediğiniz uygulamaları entangle uygulamasının Ibar sekmesinden yapabileceğiniz gibi ~/.e/e/applications/bar dizini altında bulunan .order dosyasını değiştirerekte yapabilirsiniz.