Projenin geliştiricileri tarafından günlük kullanım için kullanıcıların kullanabileceği sürüm olarak adlandırılan DR16 ilk olarak 2000 yılında yayınlanmıştır. DR16 kurulumu için Linux dağıtımınız için gerekli paketlere ulaşabilirsiniz. Eğer bulmakta zorlanırsanız uygulamanın kurulumunu kaynak kodundan da yapabilirsiniz. DR16 ‘nın çalışması içinse gereklilikler şu şekildedir;

DR16.6 için gereklilikler

DR16.7 bağımlılıkları:

DR16 güncel sürümüne http://www.get-e.org sitesinin “Downloads” kısmından ulaşabilirsiniz.

DR16 kurulduktan sonra , tabii kurulumunuza bağlı olarak sözünü de eklemek gerekli, standart olarak ev dizininizde ~/.enlightenment/ klasörü altında geçerli kullanıcıya ait e16 konfigürasyon dosyalarını barındırır. Bu dosyalar ve içinde bulundukları klasörler ise şu şekildedir;

backgrounds/ klasörü Masaüstünüzde kullancağınız arkaplanları kaydedeceğiniz dizin.

themes/ klasörü Masaüstü temelarınızın bulunduğu dizin, yeni temeaları buraya kaydederek bu temaları kullanabilirsiniz.

icons/ klasörü Menülerde ve simge kutusunda görüntülenecek simgelerinizi kaydedeceğiniz dizin.

*.menu dosyalari E16 menülerinize yeni elemanlar , alt menüler eklemek için kullanacağiniz dosyalar.Ancak bu dosyalarla uğraşmak yerine “enlightenment16-utilities” adı altında bulunan e16menuedit uygulamasini kullanmanız , size menülerinizi istediğiniz şekilde oluşturmanız konusunda kolaylık sağlayacaktır.(Ayrıca DR16 için e16keyedit ve e16menuedit isimli iki küçük uygulamayıda kurabilirsiniz. Bunlardan e16menuedit DR16 menülerinizi kolaylıkla düzenlemenizi, e16keyedit ise klavyenizin tuşlarına e16 altında farklı davranışlar kazandırmak için kullanılabilir.)

DR16 altında bulunan , kullanım kolaylığı sağlayan araçlar ise;

iconbox->Simge Kutusu: Çalışan uygulamalarınızı, simge durumunda küçülttüğünüzde içerisinde tutar.

pager->Sayfalayıcı : Alt çalışma ortamlarına (sanal masaüstleri) geçiş için kullanılır.

Pager

İconbox

Enlightenment16 ‘nın konfigürasyonu içerisindeki araçlar sayesinde çok kolay bir şekilde yapılabilir, bu ayarlara geçmeden önce isterseniz öncelikle ortamımız içerisinde bulunan ayar menülerine değinelim. Eğer farenizin tuşlarının enlightenment altındaki davranışlarını değiştirmedi iseniz ve 3 düğmeli bir fareye sahipseniz, bahsedeceğimiz ayarlara masaüstünde sağ tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ardalan Ayarları(Desktop Background Settings) Masaüstü ardalanını , temanın transparanlığını ayarlamanıza olanak verir.

Çoklu Masaüstü Ayarları(Multiple Desktop Settings) Kullanmak istediğiniz çalışma ortamlarının sayısını belirtmenize olanak tanır.

Sanal Masaüstü Ayarları(Virtual Desktop Settings) Bir çalışma ortamı içerisinde kullanmak istediğiniz alt çalışma ortamlarının sayısını ayarlamanızı sağlar.

Not:Bir çalışma ortamı masaüstünüzü daha avantajlı ve kullanışlı hale getirmek için vardır. Linux için yazılan masaüstü uygulamalarının en etkin ve verimli özelliklerinden biridir. Bu çalışma ortamları size birden çok masaüstü üzerinde , uygulamaları gruplandırarak yada karmaşa yol açmadan kullanabilme rahatlığı ve esnekliği ile birlikte , estetik bir çalışma ortamına sahip olma imkanı tanırlar.

Sanırım DR16 kullanırken , bu ortamın içerdiği araçlar ile DR16 yı kendi isteklerinize göre dilediğiniz gibi ayarlamanız pek de zor olmayacaktır. Asıl konumuz ise DR17 olduğundan DR16 üzerinde pek durmayacağız.