İnsanlar ile anlaşmamızı sağlayan konuşma dilleri gibi bilgisayarlarla konuşmamızı sağlayan bir takım programlama dilleri de bulunmaktadır. C++ dili, programlama dillerinden biridir ancak bu dili diğer dillerden ayırmak gereklidir. C++ programlama dilinin, nasıl geliştirildiği ve programlama dillerin tarihçesine farklı bir makalede değiniriz ancak kısaca C dilinin söz dizimine sahip olduğunu, “C with Classes / Sınıflara sahip C – Sınıflı C” ismiyle ilk çıkışını gerçekleştirdiği gibi konulardan bahsetmekte fayda var. Dilin geliştirilmesinde aktif görev almaya devam eden Bjarne Stroustrup tarafından geliştirilmiştir.

C dilinin struct kullanımının class tanımlayıcısı ile tekrardan düzenlenmesi ile C dilinin sözdizimi ile “Object Oriented Programming / Nesne Yönelimli Programcılık” yapılması mümkün olmuştur ve aralarındaki fark struct içerisindeki üye değişkenlerinin öntanımlı olarak public erişime sahip olmaları, class içerisindeki üye değişkenlerinin ise öntanımlı olarak private erişimine sahip olmalarıdır.

C++ ile yazılım geliştirmek zor mudur? Diğer diller gibi C++ öğrenmeniz için zaman gereklidir, C dilini bilmeniz ya da NYP (Nesne Yönelimli Programcılık) kavramlarını bilmeniz C++ ‘ı öğrenmenizde kolaylık sağlayacaktır. Okuduğum teknik kitaplarda dillerin ve bilgisayarların tarihçesine giriliyor sürekli, bu bazen beni rahatsız ediyor, her romanın girişinde insanlık tarihine bir giriş olmasına gerek olmadığı gibi programlama dillerini anlatan tüm kitaplarda da tarihçenin yer almasına gerek yok sanırım.

C++ dili ile tanışmak istediğinizi biliyorum, bu dil ile ilgili olarak makale ve öğretici (tutorial) elimden geldiği kadarıyla inşaAllah kendi acizane bilgilerim ile birşeyler yazmak istiyorum. C++ dilinin piyasadaki kullanımı, hangi firmaların daha çok kullandığı, ne tür işlerde kullanıldığı, ülkemizdeki konumu, C++ ile geliştirilen açık kaynak kodlu yazılımlar, C++ ve tasarım desenleri, C++ ve kütüphaneleri, üçüncü parti kütüphaneler, C++ frameworkleri, gui araçları, aklınıza gelen çoğu konuyu aktarmak istiyorum. Kimi arkadaşlar kızabilir ancak microsofd ürünlerini kullanmadığım için anlatımları ve örnekleri Linux kullanarak aktaracağım inşaAllah. Ubuntu ‘nun çoğu kişinin kurması ve kullanması açısından daha kolay olduğunu düşündüğüm için Ubuntu kullanacağım ekran görüntülerinde ve kurulum ile ilgili anlatımlarda.

Yazılım dünyasının şekillenmesinde oldukça önemli payı olan bu dil ile neden tanışmak istediğinizi kendinize sormalısınız, C++ öğrenmeniz ülkemiz bilişim sektöründe yaygın kullanılan dillerden Java ve Php (Microsofd ‘un dillerinden bir tane daha var yaygın olarak kullanılan, SiSharp) de öğrenmenizi kolaylaştırır. C dili bilmek nasıl ki C++ öğrenmenizde fayda sağlayacaksa C++ dilini bilmeniz de bahsi geçen dilleri öğrenmenizde size fayda sağlayacaktır. C++ öğrenmek için C ‘yi öğrenmenize, Java ya da Php öğrenmek için de C++ öğrenmenize gerek yok, ancak faydalı olacağını belirtmekte bir sakınca görmüyorum.

C++ öğrenince iş bulur muyum? Komik soru, ama ülkemizdeki bilişim sektöründe “programcı bilmemesi gereken şeyleri de bilsin, bir gün gerekli olabilir (Mars yüzey sıcaklığında yaşayabilen olası mikroorganizmaların listesi gibi)”, “hem arayüz geliştirsin, hem veritabanı tasarlasın, hem sunucu yönetsin, programı da bir ara geliştirsin” türünde akılsızca fikirler olduğunu aktarmak isterim. Programcı seçmek kolay değil, buna katılıyorum. Bu konuda daha detaylı bilgi aktaracağım bir makale hazırlayacağım nasipse. İş bulursunuz bulmasına ama, Türkiye ‘de biraz zor, nedenlerini yukarıda sıraladım.

Yazılarımda ileride anlatılacak konular için (i), ileri seviye konularda aktarılacak konular için (is) kısaltmalarını kullanacağım.

Siz de aklınıza gelen soruları aktarırsanız yazıları ona göre şekillendirmeye çalışacağım. C++ ile ilgili olarak çalışmak için şimdi arkanıza yaslanın ve Bjarne Stroustrup ‘un sitesinde ki C++ ile geliştirilen yazılımları gözden geçirin. Programların çoğunu işitmişsinizdir ya da kullanmışsınızdır diye tahmin ediyorum, diğer kısma geçmeden bilgisayarınıza Ubuntu kurmanızı tavsiye ederim, Ubuntu kurmassanızda Eclipse CDT (C Development Tools) ‘u bilgisayarınıza indirin ve kurun, C++ ile ilgili konuları bu ide ile anlatacağız. C++ için neler gerekli olduğunu da siteden bulabilirsiniz.

C++ ile geliştirilen yazılımlar http://www2.research.att.com/~bs/applications.html