C++ ile kod geliştirmek ayrı bir sanattır. Bellek yönetimini, algoritmaları, desenleri, işlemci ve bellek mimarilerini bilmeniz gerekir. Yazayım yorumlayıcı halletsin yada sanal makina benim için yapsın bellek ayırma, silme işlerini demessiniz. Kullandığınız IDE (Integrated Development Environment) ismi verilen Tümleşik Geliştirme Ortamını iyi seçmeniz gerekiyor. Vim, Netbeans, Eclipse, CodeBlocks, DevC++ gibi yazılımları kullanabilirsiniz C++ IDE’si olarak.

C++ ile geliştirme yapmak için Eclipse ve Netbeans tümleşik geliştirme ortamlarını kullanıyorum son senelerde, daha öncesinde CodeBlocks ve Anjuta kullanıyordum. Bilgisayarlarımızda kullandığımız bellek miktarlarının artması ve belleklerin eskiye oranla daha ucuz olması Java ile geliştirilmiş CodeBlocks ve Anjuta’ya oranla kötü performanslı diyebileceğimiz Netbeans ve Eclipse IDE’lerini neden kullandığım sorusuna vereceğim en önemli yanıt; Yardımcı Araçlar ve topluluk desteği. Anjuta kullanırken Segmentation Fault hatasını çok fazla verdiğini hatırlıyorum Anjuta’nın. Programın kapandığını ve tüm konsantrasyonumun gitmesi gibi sık karşılaştığım durumlar da olmuştu.

Başlarda yeni projelerime Eclipse ile başlıyordum ancak daha sonra alışkanlıklarımdan dolayı ve CppUnit / NetBeans ve CUTE / Eclipse ikililerini kullanmaya başladım. Şimdilerde ise Netbeans kullanıyorum C++ geliştirmek için muhteşem bir seçim değil belki ama Netbeans ile C++ geliştirirken oldukça rahat hissediyorum kendimi. Vim ile NerdTree türü eklentilerle kullanabilirsiniz, en sevdiğim IDE’lerden birisi de diyevilirim Vim ve kullandığınız eklentileri.

Yazılarımızda Eclipse kullanacağımızı söylemiştik, anlatımlarımızı Eclipse CDT ile yapacağız inşaAllah. Test Driven Devlopment uygulamalarına geçtiğimizde de CUTE yada CppUnit kullanacağız, daha çok CppUnit kullanma taraftarıyım.

Şimdilik yazıyı burada bırakalım, uyumaya çalışayım daha sonra devam edelim.