Bash ‘ ın ayar dosyası olan .bashrc başında bulunan “.” işaretinden anlaşılacağı üzere gizli bir dosyadır.Bash tüm ayarların ve davranışlarını bu dosyadan okur.Linux sistemlerinde .bashrc dosyasını tüm kullanıcılar için çalıştıran bir sistemn bulunur ,bu dosyada tüm kullanıcıların bir bask kabuğuna girdiklerinde ihtiyaç duyabilecekleri tanımlamaları bulunduran bash kabuk ayar dosyasıdır.Okunana bu dosya ise /etc/.bashrc dosyasıdır.Kullanıcıalrın kendilerine özel tanımlamalrı ,fonksiyonları,kabuk konfigürasyonları ise ev dizinleri altında bulunan .bashrc

dosyasından okunur. Ev dizininizin altında bu dosya varsa şimdi anlatacağım aşamaları geçebilirsiniz.Ancak bulunmuyorsa yeni bir tane oluşturarak işe başlayabiliriz , yapmanız gereken favori metin editörünüzü çalıştırmak ,burada vim ile çalışacağız ancak siz kendi metin editörünüzü seçmekte özgürsünüz.

$ vim $HOME/.bashrc komutunu verdikten , vi editöründe yazmak için “i”(insert) tuşuna bastıktan sonra aşağıdaki satırları dosyamıza ekleyelim ve daha sonra vi editöründe kaydetmek için escape tuşuna basıp INSERT modundan çıkalım ve :wq! yazarak dosyamızı kaydedelim.

 

#!/bin/bash

echo “Hoşgeldiniz $USER

Cekirdek Surumu :`uname -r`

Tarih :`date`”

Daha sonra komut satırına exit yazarak çıkalım ve bash i tekrar başlatalım yada farklı bir kabuk kullanıyorsanız bash e geçmek için “bash” yazalım , sonuçta çıkıtı aşağıdaki gibi olacaktır.

bash-3.00$

Hoşgeldiniz ttt

Cekirdek Surumu : 2.6.8.1

Tarih : Mon Mar 21 06:55:05 UTC 2005

bash-3.00$

Aslında belkide farkında olmadan ilk bash betiğinizi yazmış oldunuz :).Şimdi yazdıklarımızı tekrar ele alalım.

Echo komutu standart girdiyi ekrana yazdırmak için geerekli olan fonksiyondur ve yazdıgımız her girdiyi ekrana çıktı olarak döndürür.

` komut ` işaretleri arasına girdiğim,iz herhangi bir komutu çalıştırmamızı sağlar.örneğin “”işaretleri arasına hangi komutu girerseniz onu çalıştıracaktır.Örnek:

echo “` ps -x`”

Date tarihi görüntülememizi sağlar.

.bashrc dosyamızın ilk satırında bulunan #!/bin/bash karakter kümesi bu dosyanın /bin/bash tarafından çalışacağını gösterir.Dosya okunurken ilk satırdaki bu bilgi sistem tarafından algılanır ve sistem dosyayı çalıştırmak için belirtilen bu uygulamayı çalıştırır.Kabuk programlarınızı yazdığınız dosyalar (diğer derslerde anlatılacaktır)ın ilk satırında bu tanımlamayı yapmaz iseniz programınızı konsolda

bash-$ sh program_adi

yazarak da çalıştırabilirsiniz.