Nedendir bilinmez, ancak insanların aklında Arapça harfleri öğrenmenin zor olduğuna yönelik bir düşünce var, bunu duyduğumuz insanların çoğunda Arapça ‘ya karşı bir önyargı besliyor olduklarını görebilirsiniz. Kimileri gerçekten ben yapamam diyor saf kalplilik ile, kimileri ise İslamiyet ‘e besledikleri düşmanlıktan dolayı Arapça ‘dan akıl almaz bir şekilde nefret ediyor, kimileri de çevrelerinde hiç Arapça ile karşılaşmadıklarından dolayı öğrenmenin zor olacağını düşünüyorlar. Tamamının insanın düşmanı şeytan (aleyhi lane) ın kandırmacaları olduğunu görebilirsiniz.

arap-alfabesi

Çevremde üç günde, bir hafta da Kuran-ı Kerim okumaya başlayan yaşları çok farklı insanlar ile karşılaştım. Çocuklar, gençler, yaşlılar, mühendisler, öğrenciler, emekliler ve daha bir çok farklı grup. Arapça harfleri öğrenmeye başlamadan önce hepsi çok zor diyorlardı ancak başladıktan sonra Allah-u Teala ‘nın yardımıyla kolaylıkla öğrenebildiklerini duymuştum. Hem Allah-u Teala kullarının okuyamayacağı anlayamayacağı bir kitap mı gönderir, bu bir iftiradır. Arapça ‘yı 6 ayda anlamaya başlayan insanlar ile karşılaştım, bu bir mucize. Senelerdir farklı diller öğrenmeye çalışan birisi olarak söylüyorum, altı ay içerisinde hiç bir yabancı dilde kitap okuyabildiğimi hatırlamıyorum, Kuran-ı Kerim ‘i ise Arapça ‘yı öğrenmeye başladığınız ilk aylarda anlamaya başlıyorsunuz ve şaşırıyorsunuz. Gerçekten Allah-u Teala ‘nın yardım etmesi olduğunu düşünüyorum, hem Rabb ‘imiz Kuran-ı Kerim ‘i kolaylaştırdığını bize ayet-i kerimede mealen söylemektedir.

Kuran-ı Kerim ve Arapça için bu tür söylemleri olan kişilerin çoğu, Allah-u Teala ‘dan ve onun kavli Kuran-ı Kerim ‘den bizleri ve bizden evvelki nesilleri ayırmayı başarmışlardır, bunda bizim tembelliğimizin büyük katkısı olduğunu düşünüyorum.

Arapça harfleri biraz çalışma ile okumayı kolaylıkla öğrenebilirsiniz, amacınız Allah rızasını kazanmak olduğundan Allah-u Teala ‘da yardımını esirgemez, çünkü “Allah-u Teala ilmi talep edene verir buyurmuştur” Hz. Peygamber (S.a.v.). Arapça öğrenmek istemeniz, ilmi talep etmiş olduğunuzu gösterdiği için Allah-u Teala ‘nın yardımı sizinle olacaktır.

Arapça harfleri okumanın zor olduğunu soyleyenleri tarafsız bir göz ile görmeye çalışalım ki onların yaptığı yanlışa düşmeyelim, biz de önyargı ve bilmeden konuşmak hasletlerinden uzak duralım. Bu konuda fikir belirten kişilerin karşılaştığım bazı sozlerine, iftiralarına değinelim.

Çokça karşılaştığımız iftiralar,

 • Arapça harfleri okumak çok zor
 • Tüm harfler birbirine benziyor
 • Arapça ‘da çok harf var
 • Harflerin şekilleri ayırt edilemiyor
 • Arapça ‘da harfler kelime başlangıcında, ortasında ve sonunda farklı yazılıyor o yüzden hepsini aklımızda tutamayız
 • Harflerin telafuzu çok zor
 • Harekeleri de öğrenmemiz gerekiyor
 • Tecvidli okumak gerekiyormuş Kuran-ı Kerim ‘i
 • Latin harfleri Arap harflerini okumaktan daha kolay
 • Latin harflerini okumayı öğrenmek Arap harflerini okumayı öğrenmekten daha kolay
 • Arap harfleri Türkçe’ye uymuyordu

Genellikle bu sözleri söyleyen insanların, Arapça dili hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığını göreceksiniz. Yukarıda saydığımız ve benzeri söylemler, acizane benim tespitlerimdir, duyduğum ve çoğu kişiyi Arapça okumayı öğrenmeye başlamadan endişelendiren türde fikir ve söylemlerdir. Tümünü incelemeye çalışalım, örnekler ve ispatlar ile konuşmaya çalışmalıyız.

 1. Arapça harfleri okumak çok zor: Bunun göreceli bir kavram olmadığını düşünmelisiniz, yani “size zor gelebilir bana zor gelmez” gibi düşünce bu kavram için geçerli olmayacaktır. Dünya üzerinde yaşayan yaklaşık bir milyar insan Arap harflerini okuyabiliyorlar, bu kişilerin arasında küçük çocuklar dahi var. Küçük çocuklar, yaşlılar Arap harflerini okumayı nasıl öğrenebiliyorlar? Latin harfleriyle okumaya geçiş bir ay gibi sürede oluyordu okullarda, şu an ne kadar sürüyor bilmiyorum, ancak Arap harflerini bir haftada öğrenen ve okumaya başlayan çok kişi gorebilirsiniz. Arap harflerini sistematik ve formulize edilmiş olarak öğrenmeye çalıştınız mı gerçekten öğrenme sürenizin azaldığını farkedeceksiniz. Size Arap harflerinin zor gelmesinin bir takım nedenleri var, bunlardan ilki “alışkanlık”, nedir bu alışkanlık? Biz insanoğluna alıştığımız işi yapmak, alıştığımız araçları kullanmak kolay gelir. Piyasada kullanılan pek çok işletim sistemi var, çoğu insan ilk bilgisayar deneyimlerini Windows işletim sistemlerinde gerçekleştirdiği için, onlara daha iyisi ve kullanışlısı var, Linux kullanın” dediğinizde ilk olarak yadırgıyorlar ve alışmadıkları bir sisteme aşina olmaya çalışmak zor geliyor. Diğer taraftan, küçük yaşlarından bu yana Linux yada Mac kullanan bir kullanıcı için Windows kullanmak zor geliyor. Bu düşüncenin altında yatan en önemli sebebin alışkanlık kavramı olduğunu düşünüyorum.
 2. Tüm harfler birbirine benziyor: Tüm harfler birbirine benzemiyor, tümünü harflerin altında, üzerinde bulunan noktalardan, harflerin formlarından ayırtedebilirsiniz. Bazı harfler birbirlerine benziyorlar ancak bu harfleri gruplayarak öğrendiğiniz de, öğrenmenizi zorlaştıran değil kolaylaştıran bir duruma neden olduğunu gorebilirsiniz. Bu şekilde aşağıda ki gruplamayı göz önünde tutmanızı tavsiye ederim. Bu konuyu da inşaAllah daha detaylı bir biçimde ileride inceleyeceğiz.
 3. Arapça ‘da çok harf var: Arapça ‘da 29 harf vardır, günümüzüde kullanılan çoğu alfabede de bu sayıya yakın sayıda harfler bulunmaktadır.
 4. Harflerin şekilleri ayırt edilemiyor: Harflerin şekilerrini ayırtetmek için kendinize zaman verin, alıştırma yapın. Fazla değil bir kaç gün içerisinde iyi bir çalışma ile tüm harfleri birbirinden ayırt edebilir hale geleceksiniz. Ayrıca günümüz de internet üzerinden harfler ile ilgili alıştırma yapmanıza olanak sağlayan pek çok site ve uygulama bulunmaktadır. Bu uygulama ve sitelerden faydalanabilirsiniz.
 5. Arapça ‘da harfler kelime başlangıcında, ortasında ve sonunda farklı yazılıyor, o yüzden hepsini aklımızda tutamayız: Arap alfabesinde harfler büyük-küçük harf şeklinde ayrılmıyor, ancak ona rağmen yine de büüyk ve küçük harfleri aklımızda tutuyoruz. Arapça harfler ise kelimenin başında, ortasında, sonunda farklı yazılıyor demek çok doğru olmaz çünkü başta,ortada,sonda yazılına harfin yalın formundan bu harfin hangi harf olduğunu rahatlıkla okuyabilirsiniz.
 6. Harflerin telafuzu çok zor: Bir kaç harf var bu şekilde ancak onları da fazla değil bir kaç günlük çalışma ile çok rahatlıkla telafuz edeebilirsiniz, doğru yontemleri uygulayarak denerseniz sorun olmadan harfleri doğru sesleriyle telafuz edebilirsiniz. Gayret edilmesi gerekiyor bu konuda, biliyorsunuz gayret bizden muvaffakiyet Allah-u Teala ‘dan.
 7. Harekeleri de öğrenmemiz gerekiyor: Evet harekeleri de öğrenmeniz gerekiyor, tüm harekeleri çok kısa sürede bir kaç saatte öğrenebilirsiniz ancak bu harekeleri okuyarak çalışmalısınız. Kuran-ı Kerim okuyarak bu harekeleri Allah ‘ın izniyle unutmazsınız. Arapça Sarf, Nahiv, Avamil, Izhar bilirseniz de harekesiz okuma yapabilirsiniz.
 8. Latin harflerini okumayı öğrenmek Arap harflerini okumayı öğrenmekten daha kolay: Sanırım bu tamamen bir yanılgı ve bilmeyen insanların akıllarına şüphe düşürmek için tezgahlanan bir söylem ya da oyun. Gerçekten okuması ve öğrenmesi zor değil, öyle olsaydı küçücük çocuklar nasıl kısa sürede öğrenirdi Arap harflerini okumayı. Tanıdığınız öğretmenlere sorun çocuklar ne kadar sürede Latin harfleriyle okumaya geçebiliyorlar diye. Arap harfleriyle doğru yontem ve metodları uygulayarak çok kısa sürede okumaya başlayabilirsiniz.
 9. Arap harfleri Türkçe’ye uymuyordu: Türkçe’de kullanılan ve Arapça’da olmayan ğ ve p gibi sesler için özelleştirilmiş harfler kullanılıyordu ve çağımızda İran’da kullanılan alfabede bu harflere rastlarsınız.

Allah nasip ederse burada elimizden geldği kadar birşeyler paylaşmaya çalışacağız, inşaAllah ülkemizdeki tüm inanan Müslümanlar Kuran-ı Kerim ‘i rahatlıkla kısa sürede okuyabilirler.

Unutmayın gayret bizden muvaffakiyet Allah-u Teala ‘dandır.